niedziela, 13 listopada 2011

Plac Wilsona

Plac Wilsona – stacja warszawskiego metra zlokalizowana na Żoliborzu w okolicach skrzyżowania ulic Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego. Obecna nazwa stacji oraz placu pochodzi od nazwiska prezydenta USA Woodrowa Wilsona, który wspierał starania Polski o niepodległość (sam plac wytyczono w 1923 jako Żeromskiego, 1928 – Wilsona, w czasie okupacji Danziger Platz, od 1950 pl. Komuny Paryskiej, od 1990 znów Wilsona)
We wcześniejszych planach metra z lat 80. stacja jest nazywana Plac Komuny Paryskiej. Rada Języka Polskiego zaleca nazwę placu, a więc również stacji, wymawiać tak, jak wymawiano ją od chwili nazwania placu w 1928 - w wersji z wymową spolszczoną, z głoską w (miękkie w) na początku.
Stacja metra została oddana do użytku 8 kwietnia 2005. W 2008 roku na konferencji "Metrorail" Plac Wilsona został uznany za najładniejszą stację metra na świecie, która powstała w ostatnich latach. Stacja metra (arch. A. Chołdzyńskiego) to najpiękniejsza stacja – sufit motyw fali (nawiązanie do Wisły), kopuła zmienia barwy, wyjścia stacji mają przypominać mazowieckie wierzby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz