wtorek, 13 grudnia 2011

Architektura kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

kościół św. Stanisława Kostki od strony ul. Krasińskiego

Na Żoliborzu znajduje się niezwykła parafia p.w. św. Stanisława Kostki, w której w latach 80 -tych posługiwał męczennik bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Dziś w murach świątyni znajduje się Jego sanktuarium, a przy kościele Jego grób. Projekt kościoła św. Stanisława Kostki wykonał znany warszawski architekt inż. Łukasz Wolski (1878 – 1948), twórca koncepcji architektonicznej Bazyliki Serca Jezusowego na Pradze. Zaprojektował kościół zgodnie ze stylem modernistycznym popularnym w budownictwie lat 20. XX wieku, odznaczającym się prostotą dekoracji i funkcjonalnością. W nowoczesną architekturę kościoła wkomponował elementy bazyliki romańskiej (m. in. usytuowanie świątyni na planie krzyża łacińskiego), nawiązując w ten sposób do początków chrześcijaństwa.

Początkowo główne wejście zaprojektowano od ulicy Krasińskiego, ale przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestował lewicowy i ateistyczny zarząd Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W celu zażegnania konfliktu elewację frontową z wejściem głównym wybudowano od strony ulicy Kozietulskiego.
wejście do świątyni

Po II wojnie światowej fasadę kościoła zmodernizowano według koncepcji profesora Politechniki Warszawskiej, architekta inż. Edgara Norwertha (1884 – 1950). Podniesiono wówczas wieże, nadając im lekką, ażurową konstrukcję.

Wchodzących do kościoła – pod arkadami przedsionka – wita Anioł Zmartwychwstania, wyrzeźbiony przez Bolesława Syrewicza w 1869 r. Na masywnych dębowych drzwiach prowadzących do wnętrza świątyni widoczne są płaskorzeźby ukazujące sceny z życia św. Stanisława Kostki, patrona kościoła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz