niedziela, 18 grudnia 2011

Grób bł. ks. J. Popiełuszki

Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 października 1984 ks. Popiełuszko przybył na zaproszenie do parafii w Bydgoszczy , wracając do Warszawy, funkcjonariusze SB go zatrzymali, a następnie został utopiony w zalewie na Wiśle koło Włocławka.

Pogrzeb 3 listopada 1984 zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację.

Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, na terenie w kształcie niewielkiego kurhanu, pod nagrobkiem w kształcie krzyża. Miejsce to jest ogrodzone kamieniami połączonymi łańcuchem, tworzącymi w kompozycji z nagrobkiem różaniec.

Grób Jerzego Popiełuszki znajduje się na prawo od frontonu kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jest on od lat 80. XX wieku celem licznych pielgrzymek i oficjalnych wizyt, m.in. 14 czerwca 1987 modlił się przy nim papież Jan Paweł II. Na terenie parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie znajdują się ponadto: dzwon, pomnik i muzeum (otwarte 16 października 2004) poświęcone pamięci błogosławionego.

Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego.

Wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki obchodzone jest 19 października.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz